1 października 2023 na krakowskich uczelniach naukę rozpoczyna ponad 130 tysięcy studentów. Na Uniwersytecie Jagiellońskim zainteresowanie młodych ludzi studiami jest teraz znacznie większe niż w roku ubiegłym. Dla kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie Uczelnia przygotowała 9650 miejsc. Chęć studiowania zgłosiło blisko 37 tysięcy osób. Podobnie jak w latach ubiegłych, największą popularnością cieszyły się: psychologia (Wydział Filozoficzny) – 18,37 osoby na jedno miejsce, filologia orientalna – japonistyka – 15,93, kierunek lekarsko-dentystyczny – 14,18, ekonomia – 13,83, finanse, bankowość, ubezpieczenia – 11,40. Na studiach II stopnia najtrudniej było dostać się na: zarządzanie mediami i reklamą, gdzie na jedno miejsce przypadało 3,12 osoby, ponadto na media społecznościowe w zarządzaniu – 2,87, zarządzanie – psychologię w zarządzaniu – 2,86, twórcze pisanie – 2,57 czy informatykę gier komputerowych – 2,1 kandydata na miejsce.

Co będzie największym wyzwaniem dla władz UJ i społeczności akademickiej w roku akademickim 2023/2024? – Największym wydarzeniem będą na pewno wybory nowego rektora na kadencję 2024–2028, następnie prorektorów, władz na wydziałach i w instytutach. Wybory odbędą się według ordynacji zapisanej w Statucie UJ. [...] Mam nadzieję, że proces wyborów będzie okazją do przedstawienia wizji rozwoju Uniwersytetu, ale i do udowodnienia nie tylko naszemu środowisku, że również w tej niełatwej rywalizacji o najważniejsze uczelniane godności obowiązują najwyższe standardy, do przestrzegania których obliguje nas wielowiekowa tradycja naszej znamienitej Uczelni – mówi rektor UJ prof. Jacek Popiel w wywiadzie otwierającym bieżące wydanie „Alma Mater”.

W nim warto też zwrócić uwagę na wykład prof. Michała Rusinka o Wisławie Szymborskiej, relację z obchodów 45. rocznicy wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, obszerny materiał dotyczący historii nazwy Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także artykuł informujący o ukazaniu się książki prof. Bogusława Górki, dotyczącej uporczywej lustracji prof. Franciszka Ziejki, rektora UJ w latach 1999–2005, i procesu, który zakończył się całkowitym uniewinnieniem Profesora od stawianych Mu zarzutów, ale niewątpliwie przyczynił się do choroby i przedwczesnej Jego śmierci.

Zachęcam również do przeczytania wywiadu z dyrektorem Muzeum Zamek Królewski na Wawelu dr. hab. Andrzejem Betlejem, profesorem UJ, opowiadającym, między innymi, o niezwykłej, prezentowanej na wszystkich trzech piętrach Zamku, wystawie Obraz Złotego Wieku, ukazującej szeroką panoramę kultury wizualnej rozkwitającej w latach 1501–1572 za panowania ostatnich Jagiellonów: Aleksandra, Zygmunta I Starego i Zygmunta Augusta.

W numerze nie brakuje też tekstów przypominających piękne uroczystości jubileuszowe uniwersyteckich profesorów i związanych z nimi jednostek oraz licznych unikatowych fotografii.

Zapraszam serdecznie do lektury!

Rita Pagacz-Moczarska

październik 244 / 2023