Myślę, że ten rok, związany z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, jest niesłychanie ważny nie tylko dla całego środowiska naukowego, ale także dla młodych ludzi, zwłaszcza rozpoczynających właśnie studia. [...] Wędrujący po Polsce Kongres Kopernikański pokazuje różnorodność zainteresowań słynnego astronoma. Dostarcza licznych, przekonujących dowodów, że jego dzieło, pod wieloma względami wykraczające poza horyzont swej epoki, pozostaje nadal aktualne i dla współczesnych inspirujące. Krakowska część przedsięwzięcia przypomina dodatkowo, jak wielkie znaczenie dla przyszłego uczonego miał okres kształcenia na najstarszej polskiej uczelni w latach 1491–1495 i kontakt z wykładającymi na niej profesorami – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel w rozmowie z dziennikarzami 23 maja 2023, w przeddzień rozpoczynającej się krakowskiej odsłony Kongresu.

Słowa rektora UJ nabierają dodatkowego znaczenia w okresie prowadzonej właśnie rekrutacji na studia na rok akademicki 2023/2024 i po ogłoszeniu rankingu szkół wyższych pisma „Perspektywy”, w którym triumfuje Uniwersytet Jagielloński. Nasza Uczelnia uplasowała się bowiem na pierwszym miejscu – ze 100-procentowym wskaźnikiem rankingowym. Tę najwyższą pozycję zajęła ex aequo z Uniwersytetem Warszawskim, który uzyskał 99,6 procent. Trzecie miejsce przypadło Politechnice Warszawskiej, a czwarte Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Górniczo-Hutniczej. Fakt, że jest to pierwszy ranking „Perspektyw” opublikowany z uwzględnieniem wyników ewaluacji jakości działalności naukowej uczelni za lata 2017–2021 – jak informują organizatorzy – nie wpłynął zasadniczo na wyniki.

Jakie nowości dla przyszłych studentów przygotował Uniwersytet Jagielloński na rok akademicki 2023/2024? Między innymi jest to elektroradiologia – studia II stopnia prowadzone przez Wydział Nauk o Zdrowiu, które do tej pory były wyłącznie studiami I stopnia. Ciekawą propozycją jest również fi lologia ukraińska ze specjalizacją język – komunikacja – przekład – studia II stopnia oferowane przez Wydział Filologiczny.

Podsumowanie rekrutacji oraz obszerne informacje o ogłoszonych ostatnio różnych znanych rankingach pojawią się w październikowym wydaniu pisma. W tym natomiast zachęcam do zapoznania się z relacjami dotyczącymi obchodów 659. rocznicy ufundowania najstarszej polskiej uczelni, obrad trwającego w Krakowie w dniach 24–26 maja 2023 Światowego Kongresu Kopernikańskiego oraz wizyt na UJ dwóch ważnych gości: prezydenta Włoch Sergia Mattarelli i ambasadora USA Marka Brzezinskiego.

Warte uwagi są również teksty dokumentujące osiągnięcia wybitnych osób związanych z Uniwersytetem, których dzieło, pomimo upływu czasu, nieustająco i znacząco oddziałuje na kolejne pokolenia studentów i naukowców UJ. Mam tu na myśli wybitnego humanistę doby renesansu Macieja z Miechowa, dwie noblistki: poetkę Wisławę Szymborską oraz należącą do grona najwybitniejszych na świecie biologów strukturalnych i biokrystalografów prof. Adę Yonath, giganta farmakologii i genialnego odkrywcę prof. Ryszarda Gryglewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich matematyków drugiej połowy XX wieku prof. Stanisława Łojasiewicza oraz wytrwałego rzecznika dialogu chrześcijańsko-żydowskiego księdza Stanisława Musiała.

Na wakacyjny czas polecam też artykuły odnoszące się do różnych uniwersyteckich ciekawostek i intrygujących wystaw.

Życząc dobrego odpoczynku, zapraszam serdecznie do lektury!

Rita Pagacz-Moczarska

lato 242 / 2023