Jeśli nie pokażemy polskiemu społeczeństwu, że tylko w otwartym dialogu rodzi się poszanowanie dla wartości podstawowych – praw i godności człowieka, równości, tolerancji, uczciwości, solidarności, szacunku dla prawdy, ale także sumiennej pracy, odpowiedzialności za losy wspólnoty ludzkiej – to w praktyce zaprzeczymy idei uniwersytetu – mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel 19 stycznia 2023, odbierając tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zaznaczył też, że największym zagrożeniem dla środowisk akademickich jest możliwość przeniesienia ze świata polityki, z życia społecznego, bolesnej polaryzacji stanowisk, która może przecież doprowadzić do dramatycznych konsekwencji. Dlatego tak istotną misję do wypełnienia mają uniwersytety. Relację z tej uroczystości można przeczytać w bieżącym numerze „Alma Mater”. Kwestie misji uniwersytetu i roli, jaką odgrywa w życiu osób z nim związanych, pojawiają się też w innych, prezentowanych w tym wydaniu artykułach, a także w wywiadach z konsul RP w Brukseli, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UJ – Dagmarą Jasińską, prodziekanem ds. rozwoju naukowego Wydziału Nauk o Zdrowiu – dr. hab. Marcinem Waligórą, profesorem UJ oraz wieloletnim pracownikiem administracji UJ, świadkiem wydarzeń marcowych 1968 roku – Zbigniewem Bąkiem.

Warte uwagi są także teksty poświęcone nauce. Dotyczą one, między innymi, nagrodzonego grantem ERC projektu HYADES, w ramach którego powstanie teleskop kosmiczny do obserwacji wodoru i deuteru wokół małych ciał w Układzie Słonecznym czy – stworzonego przez zespół badaczy z Wydziału Chemii UJ – nowego wielofunkcyjnego materiału, który może udoskonalić metody leczenia osteoporozy.

Polecam też artykuły dotyczące inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego i wydarzeń z nim związanych, jak również teksty poświęcone kobietom na Uniwersytecie Jagiellońskim czy profesorskim wykładom.

W refleksyjny, pełen zadumy nastrój wprowadzają obrazy antwerpskiego malarza Jacoba Mertensa oraz dzieła innych twórców przełomu XVI i XVII wieku, zaprezentowane w 14. odsłonie GALERII „ALMA MATER”, która nawiązuje do wyjątkowej wystawy, trwającej właśnie na Zamku Królewskim na Wawelu.

Zapraszam serdecznie do lektury tego numeru, a z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy wszystkim naszym Czytelnikom – w imieniu swoim i zespołu redakcji – życzę, by przyniosły one radość, wiarę w dobro i nadzieję na lepsze dni.

luty - marzec 239 - 240 / 2023