Rok 2020, który na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął się radosnym koncertem noworocznym Nataszy Urbańskiej, przyniósł już wiele niecodziennych wydarzeń. Wśród nich szczególnie mocno w pamięci społeczności akademickiej zapiszą się wizyty prezydentów: Republiki Francuskiej Emmanuela Macrona oraz Republiki Malty dr. George’a Velli. Obszerne relacje z obu tych spotkań otwierają bieżące wydanie „Alma Mater”. Na tym jednak nie koniec. Kolejne miesiące także obfitować będą w nie mniej istotne wydarzenia. Przed nami bowiem wybory nowych władz Uczelni na kadencję 2020–2024.

Kalendarz wyborów przedstawia się następująco: do 28 lutego zostaną wybrani elektorzy do Kolegium Elektorów, do 16 marca odbędzie się zgłaszanie przez elektorów osób, które mogą zostać wskazane przez Radę Uczelni jako kandydaci na rektora, oraz wskazywanie przez Radę Uczelni kandydatów z inicjatywy własnej Rady. 25 marca kandydaci na rektora zostaną zaopiniowani przez Senat UJ. Do 6 kwietnia Rada Uczelni będzie mieć czas na wskazanie kandydatów na rektora, bo już następnego dnia Kolegium Elektorów wybierze swego przewodniczącego oraz zaopiniuje proponowany termin i miejsce spotkania kandydatów na rektora z elektorami i innymi członkami wspólnoty Uczelni.

Kto zostanie nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego na kadencję 2020–2024, dowiemy 28 kwietnia 2020, po zebraniu Kolegium Elektorów, które odbędzie się o godzinie 12 w auli Collegium Novum.

Relacje z poszczególnych etapów wyborów będą ukazywać się w kolejnych wydaniach „Alma Mater”. A w tym – zachęcam do przeczytania wywiadu z przewodniczącym Rady Uczelni UJ prof. Jackiem Purchlą, a także do lektury artykułów przekonujących, że ruch to zdrowie, w tym tekstu informującego o interakcji pomiędzy aktywnością fizyczną i zanieczyszczeniem powietrza a zdrowiem. Polecam także tekst opisujący wojenną odyseję skarbu II Rzeczpospolitej, wspomnienia prof. Romana Grodeckiego o prof. Stanisławie Krzyżanowskim, materiał poświęcony seniorom oraz, jak zawsze, relacje z bieżących wydarzeń.

Zapraszam serdecznie!

luty - marzec 215 - 216 / 2020