Świat w szalonym tempie próbuje odrobić stracony przez pandemię czas. Ostatnie dwa miesiące w Krakowie i na Uniwersytecie Jagiellońskim minęły w ferworze organizacji mnóstwa różnych imprez, uroczystości, konferencji, wystaw, koncertów, spotkań, a także inicjatyw mających na celu pomoc uchodźcom i walczącej Ukrainie. Wszystkich tych wydarzeń wymienić nawet nie sposób, wiele z nich udało się jednak uwiecznić na łamach bieżącego wydania „Alma Mater”.

Numer otwiera wystąpienie rektora UJ prof. Jacka Popiela z okazji 658. rocznicy powołania krakowskiej wszechnicy oraz relacja z uroczystego posiedzenia Senatu UJ, podczas którego tytuł doktora honoris causa UJ otrzymał Wiesław Myśliwski – jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Ten wyjątkowy twórca, wnoszący wielki wkład w kształtowanie naszej wrażliwości, autor pełnych mądrości życiowej i indywidualnej prawdy o człowieku dzieł, wygłosił w auli Collegium Novum piękne przemówienie, dotyczące literackiego powołania, aktu tworzenia, a także fundamentalnych kwestii poświęconych nieodgadnionej naturze ludzkiej. Warto przeczytać tekst tego wystąpienia zamieszczony w niniejszej edycji pisma.

Na wyjątkową uwagę zasługują również artykuły o Szkole Prawa Ukraińskiego, rekrutacji na UJ dla studentów z Ukrainy oraz komentarz kierownika Katedry Kultury Słowian Wschodnich UJ prof. Grzegorza Przebindy, zatytułowany Czy w Rosji są siły gorsze od Putina?

Szczególnie polecam też bogato ilustrowany wywiad z historykiem, mediewistą i dyrektorem Archiwum UJ w latach 2012–2022 prof. Krzysztofem Ożogiem.

W numerze także blok tekstów podsumowujących 20 lat działalności Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz materiały, których bohaterami są studenci, w tym zwłaszcza fotoreportaż z juwenaliów i tekst z cyklu „HistoriUJemy” o studenckich obelgach w dawnych wiekach.

Atutem tego numeru są także unikatowe zdjęcia: z wyjątkowych uniwersyteckich koncertów, Muzeum Polskiego w Rapperswilu czy planowanego szlaku kulturowego Via Medicorum, prowadzącego przez ul. Kopernika. Wzrok czytelników z pewnością przyciągną również, zamieszczone w GALERII „ALMA MATER”, fotografie prof. Andrzeja Urbanika z jego podróży dookoła świata. Bo przecież wakacje już tuż, tuż...

Zapraszam serdecznie!

Rita Pagacz-Moczarska

lato 234 / 2022