Na naszych oczach zmienia się obraz świata. Ten nieprzewidywalny w skutkach proces rozpoczęła w 2020 roku pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, a teraz rosyjska inwazja na Ukrainę. Jesteśmy świadkami bezmiaru tragedii i ogromnego kryzysu humanitarnego, największego od czasów drugiej wojny światowej. Społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego jednogłośnie wyraża sprzeciw wobec zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę oraz solidarność z narodem ukraińskim broniącym swej suwerenności. Stanowisko Senatu UJ jest jednoznaczne: Naszym moralnym obowiązkiem jest okazanie wszelkiej możliwej pomocy całej społeczności ukraińskiej, zarówno osobom pozostającym na terenie Ukrainy, licznym rzeszom uchodźców [od 24 lutego do 28 marca 2022 polską granicę przekroczyło ich już ponad dwa miliony], jak i Ukraińcom studiującym, pracującym i mieszkającym w Polsce.

Informacje o różnych oferowanych przez Uniwersytet Jagielloński formach wsparcia dla pochodzących z Ukrainy studentów, a także o zasadach podejmowania studiów na naszej Uczelni (już od semestru letniego roku akademickiego 2021/2022) przez ukraińskich uchodźców oraz obywateli Polski dotychczas kształcących się na ukraińskich uczelniach – można znaleźć w materiale otwierającym bieżące wydanie „Alma Mater”. W nim również artykuł prof. Piotra Bajora z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych dotyczący stosunków ukraińsko-rosyjskich i trudnych do przewidzenia scenariuszy przebiegu wojny.

Szczególnie polecam także drugą część serii o znakach UJ w XIX–XXI wieku, poświęconą berłom wydziałowym z 1862 roku, relację z uroczystości wręczenia Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała za rok 2021 i dwa ważne teksty: dr Edyty Gawron i dr hab. Magdaleny Smoczyńskiej, podejmujące temat podopiecznych żydowskiego domu dziecka w Rabce. Zachęcam również do przeczytania wywiadu z prof. Małgorzatą Bogunią- Borowską z Instytutu Socjologii UJ o świecie mediów dwudziestolecia międzywojennego oraz tekstów wspomnieniowych przygotowanych dla upamiętnienia 10. rocznicy śmierci prof. Michała du Valla, prorektora UJ w latach 2008–2012.

Uwagę warto też zwrócić na fotorelację ze spektaklu Dwaj mistrzowie komedii, dokumentującą sukces studenckiego teatru Igraszka, tekst o walorach pocztowych w promocji Międzynarodowego Roku Książki i ósmą odsłonę GALERII „ALMA MATER”, w której swe prace prezentuje wieloletni pracownik Ogrodu Botanicznego UJ Andrzej Żbik.

Zapraszam serdecznie!

Rita Pagacz-Moczarska

marzec - kwiecień 231 - 232 / 2022