Czasopismo „Alma Mater” rozpoczęło drugie 25-lecie! Obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala, niestety, na spektakularne świętowanie, ale i tak jest radość!

Redakcja pracuje nieustająco, starając się przekazać w atrakcyjnej formie najważniejsze wiadomości i relacje z uniwersyteckich wydarzeń, ostatnio coraz częściej odbywających się hybrydowo lub wyłącznie zdalnie.

W tym numerze, oprócz informacji bieżących, szczególną uwagę warto zwrócić na pierwszy tekst serii „Znaki Uniwersytetu Jagiellońskiego od XIX do XXI wieku” prof. Zenona Piecha. Autor porusza w nim bardzo ciekawe kwestie dotyczące dziejów łańcucha rektorskiego i łańcuchów dziekańskich z 1862 roku, zadaje też pytanie: co stało się ze złotymi łańcuchami powstałymi 160 lat temu, a także mosiężnym pozłacanym łańcuchem (pro)rektorskim, o którym w 1962 roku pisał w swej książce Adam Bochnak?

Polecam również materiał upamiętniający 625-lecie Wydziału Teologicznego UJ i artykuł prof. Tomasza Graffa o początkach Wydziału i jego profesorach w okresie przedrozbiorowym, a także drugą część tekstu dr. Jerzego Dudy poświęconego różnym obliczom Alma Mater. Tym razem wzrok naszych Czytelników przyciągną z pewnością dwa niezwykłe dzieła: obrazy znajdujące się w Sali Festiwalowej Uniwersytetu w Oslo oraz w Wielkim Amfiteatrze nowego budynku Sorbony.

Zachęcam też do przeczytania artykułu dr Małgorzaty Taborskiej opowiadającego, na przykładzie globusów, o tym, jak w ciągu wieków zmieniał się obraz świata. Na łamach tej edycji pisma intrygująco prezentują się także dwie szczególne wystawy: na jedną złożyły się prace siedmiorga artystów, dla których inspiracją stały się obiekty z kolekcji Centrum Edukacji Przyrodniczej, druga natomiast, eksponowana w GALERII „ALMA MATER”, poświęcona została Stanisławowi Wyspiańskiemu w 153. rocznice jego urodzin.

Rita Pagacz-Moczarska

luty 230 / 2022