Bohaterami tego numeru są ludzie. Wyjątkowi w swych osiągnięciach, całym sercem oddani jakiejś pięknej idei, pracy twórczej, nauce lub działalności organizacyjnej. A wszystko to dla dobra – drugiego człowieka, Uniwersytetu, Krakowa, Polski, świata... W tej edycji pisma cieszymy się ich obecnością lub wspominamy, wdzięczni za ich dokonania.

Numer otwierają relacje: z inauguracji 658. roku akademickiego najstarszej polskiej uczelni oraz uroczystości wręczenia Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Literaturę rozumiem bardzo szeroko – jako uczestniczenie w odwiecznym nurcie opowieści, głębokiej ludzkiej potrzebie rozumienia swojej egzystencji. Jest to jednocześnie wyrafinowany sposób komunikacji, który przekracza nie tylko granice kultur i języków, ale przede wszystkim granice pojedynczych ludzkich istnień. [...] Myślę, że uczestniczenie w tej opowieści, którą od tysięcy lat snujemy w piśmie, w mowie, w druku i w obrazie, wydaje się być czymś w rodzaju quinta essentia – piątego żywiołu dopełniającego i animującego pozostałe cztery i będącego pradawną siłą ludzkiego życia. To sprawia, że staje się ono refleksyjne              i rozumne – mówiła Olga Tokarczuk w auli Collegium Novum 7 października 2021.

Wyjątkowym piewcą naszego okaleczonego świata, subtelnie wgłębiającym się w sens pojedynczych słów    i uczestniczącym w odwiecznym nurcie opowieści, był Adam Zagajewski – wybitny poeta i humanista, doktor honoris causa UJ. Wspomnienie o nim pojawia się na kartach tej edycji pisma w związku ze złożeniem jego prochów w Panteonie Narodowym w kościele św.św. Piotra i Pawła.

Do niezwykle ważnych wydarzeń z historii naszej Uczelni nawiązuje w tym numerze obszerny materiał poświęcony Akademickiemu Dniowi Pamięci, 82. rocznicy tzw. Sonderaktion Krakau, a także osobie dr. hab. Vilima Frančicia – wielce zasłużonego dla Uniwersytetu i Krakowa.

Zapraszam serdecznie do lektury –                       z nadzieją, że skłoni do refleksji...

Rita Pagacz-Moczarska

listopad 227 / 2021