Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna 658. rok akademicki. Jaki będzie? Co przyniesie?

Studenci i doktoranci, przy zachowaniu rygorów sanitarnych wracają do kształcenia stacjonarnego. Życie na Uczelni coraz bardziej przypomina to sprzed pandemii. Jak długo uda się ten stan utrzymać? Musimy być przygotowani na każdy możliwy scenariusz pracy – akcentuje rektor UJ prof. Jacek Popiel w wywiadzie otwierającym październikowe wydanie „Alma Mater”. Dlatego prośba do wszystkich, aby ze zrozumieniem przyjmowali decyzje władz Uczelni i dziekanów poszczególnych wydziałów. Po raz kolejny chciałbym zaapelować o możliwie najszerszą akcję szczepień, a jeśli już ktoś – w ramach prawa do wolności – podejmuje decyzję o niezaszczepieniu się, proszę, aby pamiętał, że w przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, które w określonym momencie będą obowiązywały, trzeba myśleć także o najbliższych, koleżankach i kolegach z pracy, studiów.

Na kartach tego numeru, towarzyszącego inauguracji nowego roku akademickiego UJ, można też znaleźć obszerny materiał poświęcony dobrej pozycji Uniwersytetu w krajowych i zagranicznych rankingach, relacje z uroczystego otwarcia nowej siedziby Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych przy ul. Reymonta 4 oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ przy ul. Gronostajowej 5. Ponadto: o dworze w Modlnicy na tle polskich dworów szlacheckich XIX wieku pisze Piotr Krasny, intrygującą historię znajdującego się w zbiorach Muzeum UJ zegara szafowo-podłogowego, wygrywającego kuranty, opowiada Małgorzata Taborska, a Hubert Harańczyk z sentymentem wspomina genius loci dawnej sali wykładowej fizyków (nr 055, zwanej Audytorium im. Henryka Niewodniczańskiego) w budynku przy ul. Reymonta 4, gdzie dawniej mieścił się Instytut Fizyki UJ. Ważną część tej edycji pisma stanowią także: wspomnienie o prof. Franciszku Ziejce i Jego ostatni, pisany specjalnie dla „Alma Mater”, nieoczekiwanie odnaleziony w Jego komputerze tekst. Na uwagę zasługują też materiały poświęcone prezentacji sylwetek innych uczonych związanych z Uniwersytetem, upamiętniające ich pracę na rzecz Uczelni, sukcesy i jubileusze.

Z nadzieją na wiele dobrych zdarzeń w 658. roku akademickim UJ serdecznie zapraszam do lektury.

październik 226 / 2021