Świąteczno-noworoczny czas roku 2020 będzie miał inny niż zazwyczaj charakter. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 uniemożliwiła realizację wielu przedsięwzięć, między innymi organizację tradycyjnego uniwersyteckiego spotkania opłatkowego. Władze UJ, mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo społeczności akademickiej, podjęły decyzję o jego odwołaniu. Aby jednak, mimo wszystko, Nowy Rok rozpocząć z nadzieją i optymizmem, zdecydowały, że Uniwersytet Jagielloński wraz z Filharmonią Krakowską oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym przygotują wyjątkowy Charytatywny Uniwersytecki Koncert Noworoczny, który odbędzie się w formie zdalnej. Jego słuchacze delektować się będą muzyką skomponowaną przez Josefa i Johanna Straussów, Fritza Kreislera, Antonína Dvořáka, Georges'a Bizeta i Bélę Kovácsa. Zabrzmią utwory: Nad pięknym modrym Dunajem, uwertura do operetki Zemsta nietoperza, Finale z kwartetu smyczkowego f-dur Dvořáka czy Schön Rosmarin ze zbioru Alt-Wiener Tanzweisen Kreislera. A wszystko to w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica. – Warto dodać, że dzięki zdalnej formie widzowie zostaną zaproszeni do kilku wyjątkowych wnętrz uniwersyteckich, w których utwory zostały nagrane. Będą to aula Collegium Novum, Collegium Maius, dwór w Modlnicy, nowoczesne przestrzenie Wydziału Chemii oraz Ogród Botaniczny – akcentuje rektor UJ Jacek Popiel. – Koncert dedykowany jest służbom medycznym i pacjentom z dwóch uniwersyteckich szpitali, dla których mijający rok był szczególnym wyzwaniem: Szpitala Dziecięcego i Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jak informują organizatorzy, cały dochód z biletów-cegiełek (20, 50, 100, 150 złotych) zostanie przekazany przez KBF obu tym placówkom. Sprzedaż rozpocznie się 3 stycznia i będzie trwała przez cały czas dostępności koncertu na platformie VOD PLAY KRAKÓW, tj. do 31 stycznia. Po zakupie biletu dostęp do koncertu będzie możliwy przez tydzień.

Oddając w Państwa ręce to świąteczno-noworoczne wydanie pisma, mam nadzieję, że zawarte w nim materiały zaciekawią, sprowokują do refleksji lub uśmiechu. Będzie to najlepszy prezent dla redakcji. Po cichu liczę też na to, że piękno muzyki przyniesie optymizm i wiele dobrych chwil w Nowym 2021 Roku.

W imieniu swoim i redakcji życzę pięknych, pełnych ciepła i spokoju Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego, co najlepsze, na kolejne dni.

grudzień - styczeń 220 - 221 / 2020