Najstarsza polska uczelnia, powołana do życia przez króla Kazimierza Wielkiego aktem fundacyjnym z 12 maja 1364, świętuje 655. rocznicę założenia. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie, zorganizowane 10 maja 2019, uroczyste posiedzenie Senatu UJ, podczas którego medalem Merentibus wyróżniony zostanie wybitny chemik prof. Mario Suwalsky z Universidad de Concepcion.

Niecodziennych uniwersyteckich imprez planowanych w naszym mieście na maj będzie znacznie więcej. Warto choćby wspomnieć o otwarciu nowej siedziby Instytutu Konfucjusza, przygotowywanym na 15 maja, XIX edycji Festiwalu Nauki i Sztuki, który w dniach 16–18 maja zagości na Rynku Głównym oraz na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego UJ przy ul. św. Anny 12, a także o krakowskich juwenaliach organizowanych w dniach 21–26 maja, jak również o zaplanowanym w tym samym czasie Copernicus Festiwal.

Relacje z obchodów Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz innych majowych wydarzeń znajdą się w kolejnym wydaniu „Alma Mater”. W tej edycji natomiast gorąco polecam rozmowę z dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcinem Jędrychowskim, który oprowadza po nowej siedzibie Szpitala, powstającej w Prokocimiu przy ul. Jakubowskiego 2, i mówi o szczegółach przygotowywanej na listopad 2019 roku przeprowadzce pierwszych szpitalnych oddziałów.

Zachęcam też do przeczytania kolejnego reportażu z cyklu „Smak życia”, którego bohaterką jest prof. Danuta Quirini-Popławska, a także tekstów poświęconych: XIX Dniom Tischnerowskim, piątej edycji Dyktanda Krakowskiego, realizacji innowacyjnych projektów lekowych, działaniom na rzecz równości płci w nauce, zagadkowym dzieciom współczesności czy elektronicznej bazie Bibliografii Estreichera.

Mam nadzieję, że bieżący numer, bogaty w treść i pieczołowicie dobierane fotografie, stanie się dla Państwa nie tylko miłą, ale przede wszystkim dobrą lekturą na najbliższe majowe tygodnie.

kwiecień - maj 208 - 209 / 2019