Serdecznie zapraszam do lektury najnowszego, świąteczno-noworocznego, wydania miesięcznika „Alma Mater”. Numer pełen jest różnorodnych, skłaniających do refleksji tekstów. Relacjonują one bieżące wydarzenia na Uczelni i w Krakowie. Ale nie tylko. Sporo artykułów dotyczy tematyki historycznej i wspomnieniowej, między innymi obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część materiałów poświęconych zostało problematyce naukowej, wśród nich szczególną uwagę warto zwrócić na te dotyczące: skażenia populacji ludzkiej bisfenolem A, nadciśnienia tętniczego w świetle nowych zaleceń międzynarodowych towarzystw naukowych oraz unikatowych możliwości badawczych w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

Polecam także ciekawe teksty „do poczytania”. W nich, między innymi, o tym, jak ważne jest, by robić rzeczy, które nie tylko są naszą pasją, ale też mają znaczenie dla innych, mówi bohaterka kolejnego odcinka „Smaku życia” – prof. Halina Grzymała-Moszczyńska. Pierwszy kierownik Zakładu Promieniowania Synchrotronowego Instytutu Fizyki UJ prof. Krzysztof Królas przekonuje, że fizyka jest wszędzie, prorektor UJ prof. Dorota Malec przypomina historię Dębu Wolności, zasadzonego w 1919 roku przed Collegium Novum, a w przededniu 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza, przypadającej dokładnie 24 grudnia 2018, o skarbach mickiewiczowskich opowiada prof. Franciszek Ziejka.

Oddając w Państwa ręce to, pod wieloma względami wyjątkowe, wydanie pisma, w imieniu swoim i redakcji życzę pięknych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego, co najlepsze w Nowym Roku 2019!

grudzień - styczeń 204 - 205 / 2018/2019