W roku akademickim 2017/2018 na Uniwersytecie Jagiellońskim kształcić się będzie ponad 46 tysięcy studentów.

Na pierwszym roku studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich 1 października naukę rozpoczęło blisko 17 tysięcy młodych ludzi. Wśród nich jest 668 laureatów i finalistów olimpiad ogólnopolskich oraz konkursów uwzględnianych na UJ. Według danych Działu Rekrutacji UJ wśród tegorocznych kandydatów największą popularnością – podobnie jak w latach ubiegłych – cieszyły się prawo, medycyna i psychologia. Najtrudniej było dostać się na kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie o jedno miejsce walczyło 13 kandydatów, a także na japonistykę i weterynarię, gdzie o jedno miejsce starało się 12 osób.

Zapału do nauki, sukcesów i efektywnej pracy dla dobra Uniwersytetu życzył podczas inauguracji 654. roku akademickiego wszystkim studentom najstarszej polskiej uczelni rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Tekst przemówienia inauguracyjnego rektora oraz relację z uroczystości można przeczytać w bieżącym wydaniu pisma.

W numerze ponadto warto zwrócić uwagę na dwugłos historyka Marcina Starzyńskiego i archeologa Dariusza Niemca, będący próbą odpowiedzi na pytanie, gdzie król Kazimierz Wielki postanowił wznieść pierwszy gmach dla Uniwersytetu, obszerny artykuł Ryszarda Gryglewskiego poświęcony sztuce leczenia zwierząt w murach Jagiellońskiej Wszechnicy, a także na kolejny odcinek cyklu „Smak życia”, którego bohaterką jest tym razem prof. Marta Gibińska-Marzec. Ponadto o farmakoterapii planowanej w oparciu o genotyp człowieka i badaniach, które mogą zostać wykorzystane do powstania potencjalnych leków stosowanych w terapii choroby Parkinsona, depresji, ADHD, uzależnienia oraz zaburzeń funkcji poznawczych, opowiada prof. Maciej Pawłowski.

Na łamach listopadowego wydania „Alma Mater” nie mogło zabraknąć artykułów wspomnieniowych. Poświęcone zostały one pierwszemu na ziemiach polskich rządowemu konserwatorowi zabytków prof. Tadeuszowi Szydłowskiemu, aresztowanemu 6 listopada 1939 roku podczas słynnej Sonderaktion Krakau, a także absolwentowi Uniwersytetu Krakowskiego Stanisławowi Broszkiewiczowi, który w 1910 roku został zięciem Antoniego Matecznego.

W ramach uniwersyteckiego Dnia Pamięci w tej edycji pisma wspominamy też zmarłych niedawno: historyka dr hab. Urszulę Perkowską oraz geografa i geomorfologa ojca doc. dr. hab. Ludwika Kaszowskiego. Ale nie tylko. Chwilę refleksji poświęcamy wszystkim, którzy w minionym roku akademickim odeszli z naszej uniwersyteckiej społeczności...

Rita Pagacz-Moczarska

listopad 197 / 2017