Nadchodzą spektakularne zmiany w szkolnictwie wyższym. 19 września 2017 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, podczas Narodowego Kongresu Nauki, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił założenia projektu nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0. – To ma być ustawa, która będzie służyła nie nam, politykom, nie kadrze naukowej, nie administracji uczelni, tylko w pierwszej kolejności studentom, ich najlepszemu wykształceniu i przygotowaniu do zderzenia z rynkiem pracy – zapewniał wicepremier podczas obrad Kongresu. Dodał, że powodzenie reformy szkolnictwa wyższego związane jest z gruntowną zmianą systemu finansowania i zarządzania uczelniami.

Jak ocenia ten dokument środowisko? Generalnie pozytywnie, choć niektóre założenia wywołują kontrowersje. Nikt chyba jednak nie ma wątpliwości, że nowa ustawa jest bezwzględnie potrzebna. – Środowisko chce lepszych rozwiązań, zarówno strukturalnych, jak i finansowych, które sprostają wyzwaniom XXI wieku – podkreślał rektor UJ prof. Wojciech Nowak. – Jesteśmy gotowi na przyjmowanie zmian, bo zależy nam na poprawie jakości nauczania, na wypracowaniu doskonałości naukowej, na równaniu do najlepszych. Zdaniem rektora UJ ogólny zarys nowej ustawy spełnia oczekiwania środowiska akademickiego, są jednak zapisy wymagające jeszcze dopracowania. Do takich należą, między innymi, kwestia podziału zakresu obowiązków między senatem, rektorem i radą uczelni czy podział uczelni na akademickie i zawodowe. Optymistyczny scenariusz zakłada, że projekt trafi pod obrady rządu w drugiej połowie grudnia, a ustawa wejdzie w życie za rok.

O przewidywanych zmianach w ustawie, a także o tematach dyskusji, jakie odbywały się podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie, można przeczytać w artykule otwierającym bieżące wydanie „Alma Mater”. W numerze ponadto warto zwrócić uwagę na teksty informujące o działalności Kapituły Biznesu Uniwersytetu Jagiellońskiego, komercjalizacji badań naukowych spod znaku UJ, materiał przygotowany w związku z zakończeniem realizacji programu wieloletniego Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także na blok tekstów poświęconych Wydziałowi Geografii i Geologii – nowemu wydziałowi UJ, który rozpoczął działalność 20 marca 2017, wyodrębniając się z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi.

Zachęcam również do wspomnień. Skłaniają do nich unikatowe fotografie, tworzące ilustrowane kalendarium historycznych wydarzeń sprzed 20 lat, kiedy na Uniwersytecie Jagiellońskim gościł Ojciec Święty Jan Paweł II. 8 czerwca 1997 w kolegiacie św. Anny w Krakowie spotkał się ze środowiskiem polskiego świata nauki i kultury, a następnie na dziedzińcu Collegium Maius z pracownikami Uniwersytetu i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. O silnych związkach Papieża z polskimi uczonymi pisze w swym artykule prof. Franciszek Ziejka, ówczesny prorektor UJ, a o kulisach spotkania w kolegiacie opowiada w wywiadzie ówczesny proboszcz parafii św. Anny ksiądz infułat Władysław Gasidło.

Polecam również kolejny odcinek cyklu „Smak życia”, którego bohaterem jest tym razem profesor nauk biologicznych Jan Marcin Kozłowski, laureat prestiżowej nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wart uwagi jest też artykuł prof. Bogdana Zemanka poświęcony rozważaniom, komu potrzebne są kwiaty, a także teksty o osiągnięciach pracowników UJ, medalach, jubileuszach i wydarzeniach, którymi żyła Uczelnia w ostatnim okresie.

Zapraszam serdecznie z nadzieją na wiele kolejnych dobrych zdarzeń w rozpoczynającym się właśnie 654. roku akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rita Pagacz-Moczarska

październik 196 / 2017