Najstarsza polska uczelnia, powołana do życia przez króla Kazimierza Wielkiego aktem fundacyjnym z 12 maja 1364, świętuje 653. rocznicę swego istnienia.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie, zorganizowane 12 maja 2017, uroczyste posiedzenie Senatu UJ, podczas którego tytułem doktora honoris causa wyróżniona zostanie wybitna badaczka nowoczesnej kultury i literatury polskiej, znakomita komparatystka – prof. Maria Delaperrière.

W godzinach popołudniowych na dziedzińcu Collegium Maius odbędzie się koncert chórów akademickich UJ oraz spektakl Zespołu Pieśni i Tańca „Słowianki” zatytułowany Leć nade mną, Wenus. Gościnnie wystąpi także Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu „Floripari”.

Na tym jednak nie koniec. W ramach uniwersyteckiego święta, 13 maja rano, w zakolu Wisły przy bulwarze Wołyńskim zorganizowane zostaną Regaty Ósemek Wioślarskich o Puchar Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po południu natomiast na terenie Obserwatorium Astronomicznego UJ przy ul. Orlej 171 pracownicy Uczelni wraz z rodzinami spotkają się na tradycyjnej majówce.

Wszystkich niecodziennych uniwersyteckich imprez planowanych w naszym mieście w najbliższym czasie wymienić, oczywiście, nie sposób. Warto jednak jeszcze wspomnieć o krakowskich juwenaliach, organizowanych 9–14 maja, a także o XVII edycji Festiwalu Nauki, który gościć będzie na Rynku Głównym od 25 do 27 maja.

Relacje z obchodów Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz innych towarzyszących mu wydarzeń znajdą się w kolejnym wydaniu „Alma Mater”. W tej edycji pisma szczególnie polecam natomiast rozmowę z najmłodszym doktorem honoris causa UJ – prof. Marią Delaperrière oraz wywiad z kierownikiem Katedry i Kliniki Urologii UJ CM prof. Piotrem Chłostą, który 26 kwietnia 2017 wraz ze swoim zespołem przeprowadził po raz pierwszy w Polsce nowatorską operację usunięcia węzłów chłonnych u pacjenta z nowotworem męskich zewnętrznych narządów płciowych.

Na wyjątkową uwagę zasługują również teksty poświęcone, między innymi, obyczajom i ceremoniom uniwersyteckim, badaniom nad wpływem zanieczyszczenia powietrza na zdrowie, a także dwóm wybitnym polskim uczonym: prof. Marianowi Smoluchowskiemu i prof. Julianowi Nowakowi. Mam też nadzieję, że wzrok Czytelników przyciągną fotografi e i artykuły dotyczące wydarzeń bieżących oraz ciekawostek ze świata kultury.

Rita Pagacz-Moczarska

maj 194 / 2017