Nie zapomnijcie naszej śmierci, nie dajcie jej zmarnować – te słowa, wypowiedziane przez prof. Stanisława Estreichera w grudniu 1939 roku, tuż przed śmiercią w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego traktuje jako wielkie zobowiązanie. Dlatego od 76 lat co roku 6 listopada, w rocznicę Sonderaktion Krakau – podstępnego aresztowania w uniwersyteckim budynku Collegium Novum 183 krakowskich uczonych, wśród których był prof. Estreicher – oddaje hołd ofiarom tego brutalnego zamachu na polską inteligencję.

Niepowtarzalny charakter nadaje obchodom uroczystość organizowana w historycznej sali numer 56, gdzie rozpoczął się dramat aresztowanych. Tam, w obecności władz UJ i przedstawicieli rodzin ofiar Sonderaktion Krakau, odczytywany jest Apel Poległych.

Od kilkunastu lat dzień 6 listopada stał się również symbolicznym Dniem Pamięci, podczas którego społeczność akademicka wspomina także innych zmarłych profesorów, pracowników i studentów związanych z krakowską Almae Matris.

Wiązanki kwiatów składane są przed trzema tablicami w Collegium Novum upamiętniającymi: męczeństwo zamordowanych profesorów Uniwersytetu we Lwowie, zbrodnię katyńską oraz ofiary Sonderaktion Krakau, a także przed znajdującym się przy Collegium Novum Dębem Wolności, gdzie umieszczona została ziemia z miejsc męczeństwa krakowskich uczonych – z obozów Sachsenhausen, Dachau oraz z Katynia.

Płoną znicze na krakowskich cmentarzach...

W tym roku po raz pierwszy obchody 6 listopada odbędą się pod hasłem Akademickiego Dnia Pamięci, w którego organizację, oprócz Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaangażowały się także inne krakowskie uczelnie.

Pamiętamy!

Rita Pagacz-Moczarska