Kongres Kultury Akademickiej Idea Uniwersytetu – reaktywacja, konferencja Nauka i innowacja, wystawy Piękno darowane oraz Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego na przestrzeni wieków, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencja Przedstawicieli Sieci Uniwersyteckich Internationalization of Higher Education: Europeanization and Globalization, zakopanie kapsuły czasu, koncert w Filharmonii Krakowskiej – to zaledwie kilka wybranych przedsięwzięć, które w tym roku uświetnią obchody Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pierwszym mocnym akcentem obchodów stanie się, zorganizowany w Auditorium Maximum w dniach 20–22 marca, Kongres Kultury Akademickiej, podczas którego wybitni uczeni z całej Polski podejmą dyskusję na temat kryzysu idei uniwersytetu i stanu środowiska akademickiego w naszym kraju. O źródłach tego kryzysu mówi w wywiadzie prezentowanym w tej edycji pisma prof. Piotr Sztompka, inicjator i przewodniczący Rady Programowej Kongresu.

Główne wydarzenia jubileuszowe odbędą się w dniach 9–12 maja, a ich kulminacyjnym punktem staną się uroczystości zaplanowane na 10 maja. Tego dnia rano w katedrze wawelskiej władze Uniwersytetu Jagiellońskiego złożą kwiaty na grobach fundatorów Uczelni: królów Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły oraz królowej Jadwigi. Następnie społeczność akademicka uczestniczyć będzie we mszy świętej koncelebrowanej przez metropolitę krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza. Po jej zakończeniu orszak rektorów, profesorów, reprezentantów wszystkich wydziałów UJ, przedstawicieli władz miasta i województwa, studentów i zaproszonych gości przejdzie ze Wzgórza Wawelskiego ulicami miasta do Auditorium Maximum, gdzie odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu UJ z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Wieczorem niezapomnianym wydarzeniem kulturalnym zorganizowanym na Rynku Głównym stanie się też, z pewnością, widowisko historyczno-muzyczne Universa – opera otwarta, do którego muzykę skomponował zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek, a słowa zostały napisane przez niego we współpracy z Michałem Rusinkiem.

– Konferencje naukowe, sesje akademickie oraz wydarzenia kulturalne sprawią, że Jubileusz będzie ważnym momentem w historii Uniwersytetu, Krakowa, jak i całej Polski – zapowiada rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

W cykl jubileuszowych obchodów wpisuje się także „Alma Mater". W kwietniu i w maju ukażą się dwa specjalne wydania pisma: w języku polskim i angielskim. Do ich lektury już dziś serdecznie zapraszam.

W tym numerze natomiast, oprócz wspomnianego już wywiadu z prof. Piotrem Sztompką, szczególnie polecam reportaż o prof. Tomaszu Gizbercie-Studnickim, artykuł o Uniwersytecie w czasach stalinowskich i Jubileuszu 600-lecia UJ, teksty o Krakowskim Chórze Akademickim UJ i Michale Kusiaku – studencie UJ, którego imieniem nazwana została planetoida (376574) 2013 PA16 oraz relacje z bieżących wydarzeń Uczelni.

Rita Pagacz-Moczarska

luty - marzec 163 - 164 / 2014