W maju społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego świętować będzie 649. rocznicę założenia Uczelni. W tym roku uroczyste posiedzenie Senatu UJ w auli Collegium Maius zostało zaplanowane wyjątkowo nie na 12, lecz na 13 maja. Jak nakazuje tradycja, poprzedzi je wizyta przedstawicieli władz UJ w katedrze wawelskiej oraz złożenie przez nich kwiatów na sarkofagach fundatorów Uczelni: królów Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły oraz św. królowej Jadwigi. W ramach uniwersyteckiego święta tytuł doktora honoris causa otrzyma matematyk i filozof prof. Andrzej Grzegorczyk, a tytułem profesora honorowego zostanie wyróżniony chemik prof. Jacek Klinowski.

Szczegółowy opis obchodów znajdzie się, oczywiście, w kolejnym wydaniu pisma. A w tym, wśród informacji dotyczących bieżących wydarzeń Uczelni, między innymi, relacje z wizyty na UJ prezydenta Węgier, uroczystości jubileuszowych 100-lecia urodzin prof. Adama Bielańskiego czy otwarcia supernowoczesnego laboratorium OMICRON, w którym uczeni z Collegium Medicum UJ zajmować się będą analizą ludzkiego materiału genetycznego. Sporo artykułów powstało też z myślą o studentach, podkreślając ich osiągnięcia i realizowane projekty.

W cyklu „Smak życia" bohaterem kolejnego reportażu jest prof. Henryk Gaertner. Inne obszerne teksty zostały poświęcone działalności naukowej prof. Tadeusza Bujnickiego, a także twórcom krakowskiej szkoły hydrobiologicznej i znakom Wydziału Lekarskiego UJ w okresie staropolskim.

W dziale Impressiones wzrok Czytelników przyciągną z pewnością artykuły o mowie Niebios, unikatowych zbiorach kamedułów z Bielan czy ciekawostkach filatelistycznych, tym bardziej że uzupełnione zostały ciekawym materiałem ilustracyjnym.

Zapraszam do lektury!

kwiecień - maj 156 - 157 / 2013