9 marca 2012 społecznością akademicką wstrząsnęła wiadomość o nagłej śmierci prof. Michała du Valla, prorektora UJ ds. polityki kadrowej i finansowej, kierownika Katedry Własności Przemysłowej i Ochrony Konkurencji w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej. Odszedł człowiek pełen wewnętrznego ciepła, przyjazny i życzliwy wobec wszystkich współpracowników, doktorantów i studentów.

– Swe życie i talent oddał Uniwersytetowi. Teraz stał się jego historią – mówił o swym bliskim współpracowniku rektor UJ prof. Karol Musioł podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się 17 marca w kolegiacie św. Anny, a następnie na cmentarzu Rakowickim, przy grobowcu rodzinnym Profesora. 2 marca, tuż przed wyjazdem na narty, Profesor udzielił mi obszernego wywiadu, w którym podsumował swoją czteroletnią pracę na stanowisku prorektora UJ (wywiad ten można przeczytać w obecnym numerze „Alma Mater" na stronach 25–29). Niestety, tej rozmowy nie zdążył już autoryzować... Uniwersytet pogrążony jest w smutku, ale życie toczy się dalej.

Przed nami czas wyborów. Czas refleksji. W tej edycji pisma o przebiegu swoich kadencji, o sukcesach i porażkach wypowiadają się obecni prorektorzy Uniwersytetu. Z pewnością także spośród nich 12 kwietnia 2012 w auli Collegium Novum, podczas zebrania kolegium elektorów, wyłonieni zostaną kandydaci na stanowisko rektora. Kalendarz wyborczy jest bardzo napięty, bo zaledwie pięć dni po tym wydarzeniu odbędzie się już spotkanie kandydatów na rektora z elektorami oraz innymi członkami społeczności akademickiej. Nowego rektora najstarszej polskiej uczelni poznamy 20 kwietnia, a nowych prorektorów – tydzień później.

marzec - kwiecień 145 - 146 / 2012