Trzykrotnym uderzeniem berła w katedrę oraz słowami: Quod bonum, felix, faustum, fortunatumque sit!, 1 października 2011 rektor UJ prof. Karol Musioł otworzy 648. rok akademicki. Uroczystości inauguracyjne tradycyjnie już poprzedzi msza święta odprawiona przez metropolitę krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza w kolegiacie św. Anny. Następnie orszak ubranych w odświętne togi profesorów przejdzie ulicami miasta z Collegium Maius do Auditorium Maximum, gdzie zgromadzi się blisko półtora tysiąca osób. Wśród nich nie zabraknie naprawdę Wyjątkowych Gości.

W uroczystości, jak zawsze, wezmą udział studenci rozpoczynający właśnie pierwszy rok – będą świadkami wręczenia nagród i odznaczeń osobom zasłużonym dla Uniwersytetu. Wysłuchają też inauguracyjnego wykładu prof. Tomasza Guzika o ideach współczesnej medycyny. Popołudniowym akcentem uroczystości stanie się występ Chóru Akademickiego UJ „Camerata Iagellonica" pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika oraz Lipskiego Chóru Synagogalnego pod dyrekcją Helmuta Klotza.

Rok akademicki 2011/2012 przyniesie wiele zmian, spowodowanych nie tylko wejściem w życie znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ale przede wszystkim związanych z wyborem nowych władz Uczelni. Dlatego też z pewnością na brak wrażeń w tym roku nie będzie można narzekać.

październik 139 / 2011