Dla młodych ludzi, którzy 1 października 2011 rozpoczęli naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim, przygotowano ponad 15 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia, ponad 1100 miejsc na studiach doktoranckich oraz ponad 7,5 tysiąca na studiach niestacjonarnych. Warto też podkreślić, że aby sprostać wyzwaniom współczesności, Uczelnia nie tylko wzmacnia swój potencjał naukowy i dydaktyczny, ale także z wielką determinacją realizuje ambitny plan inwestycyjny. Powstają supernowoczesne obiekty – takie jak, na przykład, nowy budynek Instytutu Zoologii UJ, uroczyście otwarty 18 października br. – w których do dyspozycji studentów są specjalistyczne laboratoria, sale wykładowe i seminaryjne wyposażone w nowoczesną aparaturę. – Nie wiemy jeszcze, gdzie w Europie urodzili się lub gdzie się urodzą najwięksi europejscy uczeni, artyści, biznesmeni czy wizjonerzy. Dlatego naszym obowiązkiem jest wykorzystanie wszystkich, dzisiaj niebywałych, szans rozwoju Uniwersytetu, aby stworzyć jak najlepsze warunki rozwoju talentów młodych ludzi. Aby byli „w różnych umiejętnościach wyuczeni" – akcentował rektor UJ prof. Karol Musioł w Auditorium Maximum podczas inauguracji 648. roku akademickiego na UJ. Szczególny charakter tej wyjątkowej uroczystości nadała obecność prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który podczas swojego wystąpienia mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed polskimi uczelniami w związku z wejściem w życie znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. – Dobre prawo to jednak nie wszystko – zaznaczył. – Klucz do sukcesu leży w dalszej rozważnej polityce państwa i w samym środowisku akademickim, które wciąż powinno znajdować wewnętrzną siłę i odwagę do wprowadzania koniecznych zmian, które mogą się przyczynić do realnego polepszenia standardów jakości nauczania. Jesteśmy to wszyscy winni studiującej młodzieży i wszystkim Polakom, którzy tak licznie chcą kształcić się na uczelniach wyższych.

Na podsumowanie tego, z jaką rozwagą w tym roku akademickim działali politycy, a z jaką siłą i odwagą środowisko naukowe, w tym rektorzy, dziekani, dyrektorzy instytutów – przyjdzie czas we wrześniu 2012. A tymczasem pozostaje mieć nadzieję, że wszystko wypadnie dobrze, szczęśliwie i pomyślnie...

listopad 141 / 2011